مهندس آذری جهرمی کیست و چه تاثیری بر فضای مجازی خواهد داشت

محمد جواد آذری جهرمی متولد ۱۳۶۰ شهر جهرم دارای مدرک کارشناسی برق از دانشگاه شهید عباسپور از کارشناسان وزارت اطلاعات و پس از آن از معاونین سازمان تنظیم مقررات و نهایتا مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت و هم اکنون وزیر ارتباطات هستند. در کارنامه ایشان عضویت در هیئت مدیره شرکت رایتل هم دیده می شود.

سوابق امنیتی آقای آذری جهرمی

به واسطه حضور ایشان در وزارت اطلاعات شایعات زیادی به خصوص در پی معرفی ایشان برای تصدی پست وزارت ارتباطات پیرامون سوابق امنیتی ایشان ایجاد شد. که با بررسی های دقیق تر از سمت های ایشان که عمدتا فنی بوده نمیتوان اعتبار خاصی برای آنها قایل شد. در زمان تصدی پست مدیریت عامل شرکت ارتباطات زیرساخت پیشرفت های این شرکت و تبدیل آن از یک شرکت منفعل به یک رکن فعال در حوزه ارتباطات با توسعه پهنای باند ورودی این شرکت و حذف بخشی از فیلترینگ در دانشگاه ها شایعه برخورد امنیتی ایشان با فضای مجازی را دچار تردید میکند.

سیاست در قبال فیلترینگ

با نگرش فنی ایشان به بحث فیلترینگ میشود گفت حتی به عنوان یک انسان امنیتی ایشان ترجیح میدهد با کاهش سطح فیلترینگ بخصوص در مورد شبکه های اجتماعی پرطرفدار زمینه کاهش استفاده از فیلتر شکن ها و ابزار های گذشتن از فیلترینگ که سطح کنترل و نظارت بر شبکه را کاهش میدهد را به حداقل برساند. این روال میتواند به افزایش روند مثبت استفاده از شبکه های اجتماعی و سهولت دسترسی و حتی کاهش فیلترینگ موجود باشد.

حمایت از استارت آپ ها

بواسطه سنشان و شمه اقتصادی که در ایشان میشود دید حمایت از کسب و کارهای اینترنتی در دوره ایشان میتواند تاثیر مثبتی بر توسعه کسب و کارها بگذارد و فضای رقابتی بهتری ایجاد شود. که البته امیدواریم به واسطه سمت های امنیتی قبلی ایشان پای بازیگران نظامی-اقتصادی به این حوزه باز نشود. (یا بیشتر از این باز نشود.)

ایشان توجه ویژه ای به موضوع محتوا و تامین آن از سوی تامین کنندگان داخلی دارند شاید هیچکس به اندازه مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت معنی و شیرینی تامین محتوای داخلی را نمیتواند درک کند که چه مقدار وابستگی ما به لینک های بین الملل و واردات و انتقال پهنای باند را که هه موضوعاتی هزینه بر و موجب خروج ارز از کشور است را درک نکند.

انتظارات از مهندس آذری جهرمی

از ایشان انتظار می رود با ادامه روند فعلی و کاهش سهم دولت در اداره این حوزه کار را به دست دوستان همسنشان که اکثر قریب به اتفاقشان دارای تخصص در این حوزه هستند بسپرند و پای ارتباطات سابقشان در رایتل و امثالهم نمانند … از ایشان انتظار میرود همچون حوزه صنعت و معدن اعتبارات مناسبی برای این حوزه ایجاد و از کسب و کارهای اینترنتی و مخابراتی بدون ایجاد فرق حمایت کنند. زمینه رقابت سالم را که متاسفانه به واسطه ارایه پروانه های گرانقیمت واگذار شده در چهار سال گذشته کم شده را افزایش دهند و شرکت مخابرات ایران را از ایستایی شدیدی که دچار آن است خارج کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *